Personal

Biography

Vaclav Hubata-Vacek was born in Pelhrimov, Czech Republic, in 1961. After graduating from the College of Agriculture at Lednice, he worked at the Research Institute for Ornamental Gardening at Pruhonice near Prague. In the late 1980's he became interested in photography. As a photographer, he is an autodidact. People and their lives became his main areas of interest. In 1994 he started working as the photographer for the daily newspaper "Listy Pelhrimovska."

In 1991 he became interested in documenting rural life in Romania and undertook over a dozen trips there. In 1996 several of his photographs from Romania were shown at the Eastern Europa Anno 1995 exhibition in Rotterdam. That same year, his photographs from the Romanian province of Banat were awarded the first prize at the Czech Press Photo contest.

Between 1999 and 2007 he worked as a regional photographer for the national daily newspaper "Mlada Fronta Dnes.

Životopis

Václav Hubata-Vacek se narodil v roce 1961 v Pelhřimově. Vystudoval obor zahradnictví na Vysoké škole zemědělské v Brně. Po ukončení školy pracoval několik let ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích. V té době se začal vážněji zabývat fotografií. Asi půl roku navštěvoval přípravný kurs profesora Šmoka na Základní umělecké škole v Praze, je však víceméně samouk. Od roku 1994 fotografoval pro deník Listy Pelhřimovska, v letech 1999-2007 pracoval jako fotograf v jihlavské redakci Mladé fronty DNES. Od roku 1991 fotografuje venkovský život v Rumunsku, nejdříve v českých vesnicích v Banátu, od roku 2003 jezdí do vesnic v Maramureši.

V roce 1996 bylo několik fotografií z rumunského Banátu vystaveno v Rotterdamu na výstavě Eastern Europa Anno 1995. Ve stejném roce získal za fotografie rumunských Čechů první cenu v soutěži Czech Press Photo v kategorii Každodenní život. Fotografie z Rumunska byly představeny na několika výstavách v České republice a v Rumunsku (např. Opava, Humpolec, Gura Humorului, Pelhřimov a Praha).